امامزاده روشن آباد

به این پست امتیاز دهید:
امامزاده روشن آباد

امامزاده روشن آباد مربوط به سدهٔ ۹ ه. ق. است و در شهرستان گرگان، بخش مرکزی ـ روستای روشن آباد واقع شده، مساحت محوطه آن حدود 7 هکتار است.

امامزاده روشن‌آباد نام بنای امامزاده‌ای است که در حدود ۱۵ ‪کیلومتری بین مسیر گرگان به کردکوی در نزدیکی روستای سرکلاته کفشگیری و دورود محله در وسط باغ مشجر و قبرستانی به همین نام قرار دارد. امامزاده روشن آباد مربوط به سدهٔ ۹ ه. ق. است و در شهرستان گرگان، بخش مرکزی ـ روستای روشن آباد واقع شده، مساحت محوطه آن حدود 7 هکتار است. نام قبلی این امامزاده روشنوا می‌باشد. مقبره این امامزاده متعلق به عبداله از بستگان امام موسی کاظم (ع) است. بنای امامزاده یادگار معماری قرن نهم هجری، که در میان باغی واقع شده است. مردم روستا‌های کفشگیری، سرکلاته، گرجی محله، دنگلان، مفیدآباد، اسبومحله و سایر روستاهای اطراف محوطه آن برای قبرستان عمومی استفاده می‌کنند

این بنا دارای بقعه بوده که دارای رواق و حرم چهار گوش و گنبد ساقه‌دار و مدور است. ساختمان اصلی این بنا به قرن نهم هجری قمری تعلق دارد.

دو لنگه در نفیس آن تاریخ سال هشت صد و شصت و پنج هجری قمری را دارد. این بنا در نتیجه تعمیرات دوره‌های بعد به صورت جدیدی درآمده‌است. صندوق روی مرقد دارای تاریخ هشت صد و هفتاد و پنج هجری قمری است و نام سازنده آن، استاد حاجی عبدالله که به خط رقاع بر روی آن حک شده‌است. این بنا تحت شماره سیصدو پنجاه و هشت به ثبت تاریخی رسیده‌است.

قدیمی‌ترین وقفنامه موجود در استان گلستان متعلق به امامزاده عبدالله و فضل‌الله روشن‌آباد است. این وقفنامه در ماه ذیقعده سال ۹۰۰ هجری قمری بوده و واقف آن «امیر سید رضی‌الدین» است. در کنار این امامزاده مزار علما (از جمله مقبره آیت‌الله روشنی یساقی) و شهدای اطراف نیز وجود دارد.

نظرات کاربران

نظرات کاربران ( 0 نظر )

    نظری وجود ندارد

جهت ثبت نظر خود وارد سایت شوید