روستای رضی

به این پست امتیاز دهید:
روستای رضی

دهکده ی ییلاقی و زیبای رضی با ارتفاع ۱۳۶۰ متری از سطح دریا، جزو دهستان قلعه میران از توابع بخش مرکزی شهرستان رامیانه که فاصله‌اش از مرکز شهرستان ۲۸ کیلومتر و از جاده ی اصلی رامیان - شاهرود ۳ کیلومتر می باشد.

دهکده ی ییلاقی و زیبای رضی با ارتفاع ۱۳۶۰ متری از سطح دریا، جزو دهستان قلعه میران از توابع بخش مرکزی شهرستان رامیانه که فاصله‌اش از مرکز شهرستان ۲۸ کیلومتر و از جاده ی اصلی رامیان - شاهرود ۳ کیلومتر می باشد. این دهکده‌ زیبا با جمعیتی حدود ۳۰ خانوار (ساکن و شناور) و قدمت تاریخی چندصد ساله، تفرجگاه‌های زیبا، با راه های ورودی و خروجی متعدد، جدایی بافت قدیم و جدید روستا از هم، چشم انداز وسیع از قلعه میران تا النگ و از النگ تا حاجی کوه و سرسو، همچنین داشتن جاده آسفالته، چشمه‌های متعدد، مناسب بودن خاکش برای کشت غلات، حبوبات و احداث باغات میوه، و نیز مساعد بودنش برای کشت زعفران، گل‌های گیاهی و برخورداری از آب و هوای کوهستانی و خشک، آب شرب بهداشتی و برق منطقه‌ای، زمین مساعد و فراوان و همچنین داشتن نیروی انسانی توانمند از نظر مذهبی، فرهنگی، علمی، سیاسی، اجتماعی و ورزشی می تواند مکان بسیار خوبی برای سرمایه گذاری، زندگی و تفریح و گردشگری باشد.

 

زبان مردم روستای رضی که از شاخه زبان های خراسانی و کاملا کتابی است در صورت حمایت و توجه پژوهشگران، می تواند ذخیره گاهی برای غنای فرهنگ ادبی منطقه و زبان فارسی باشد.
 
تاریخچه روستای رضی
وجود پنج قبرستان در "اوروکلچنار"، "پرسیانی"، "مرستانی" و "تختا" که آثار و استخوان های اموات به روشنی از دل خاک بیرون آمده و آثار قبور مشخص هستند و همچنین قبرستان فعلی روستای رضی که بیش از سه هکتار را شامل می گردد، از علایم اثبات کننده این موضوع است که صدها سال در این روستا زندگی جریان داشته است. همچنین وقف نامه ای که از سال 1047 و دوره صفویان باقی مانده نیز نشانی بر قدمت سکونت "رضی گی" ها دارد. یکی از قدیمی ترین وقف نامه های موجود در منطقه حاکی از آن است که در سال 1047 قمری منطقه ای محصور بین رودخانه رودبار (جوزچال) تا روستای نرگس چال و وطن در مسیر جاده خوش ییلاق از یک سو و ملچ آرام و روستای کلو از سوی دیگر به یکی از خاندان ساکن روستای رضی هستند وقف خاص گردیده است.

 

نظرات کاربران

نظرات کاربران ( 0 نظر )

    نظری وجود ندارد

جهت ثبت نظر خود وارد سایت شوید