قله دیو حمام

به این پست امتیاز دهید:
قله دیو حمام

قله ای با غارهای طبیعی که در ارتفاع 700 متر از سطح دریا قرار گرفته است و با برخورداری از امکانات رفاهی و بهداشتی مناسب در جوار چشم اندازی بی نظیر، خاطره ای به یادماندنی را برای مسافران خلق می کند.

در قله مشرف به انتهای خط دو تله کابین چهار پدیده زمین شناسی با توجه به تاریخ اساطیر ایران نظر کار شناسان را جلب کرد که ابتدا خود چاله دیو حمام بود که در واقع یک پدیده خارق العاده زمین شناسی خاص به شکل یک گودال با دیواره های کاملا صاف و عمودی با صخره های سفید رنگ و پوشش خزه ای به قطر 35مترو عمق30 متر که بر اساس افسانه های محلی آن را به خزینه ای برای حمام دیوان مازندران تشبیه کرده و مشخصات آن نشان می دهد که این پدیده زمین شناسی از فرسایش مستمر نیست.

این چاله بزرگ که با دیواره هایی کاملا صاف و عمودی بوسیله درخت ها وبوته های زیادی پوشیده شده است بسیار به خزینه حمام های قدیم می ماند و صخره های فراوان با اشکال گوناگون و پوشش خزه ای منحصر به فرد در کنار چاله های زیبای دیگر در منطقه داستانها و افسانه های اساطیری فراوانی را در خود جای داده است .

وجود چاه هایی عمودی با عمق زیاد که به غارهای افقی جذاب و زیبا از لحاظ پدیده های زمین شناسی منتهی می شوند و باز در افسانه های اساطیری ایران از ظرفیت لازم جهت انطباق با افسانه چاه پریان و یا مکانی برای سفر به سرزمین پریان را دارد نیز از این جمله اند.

مجموعه صخره های زیبای سفید و استخوانی رنگ که در بخش جنوب غربی چاله یا خزینه دیو حمام قرار دارند و در اثر فرسایش جوی با اغماض بصری شبیه به مجسمه های سنگی افراد سوارکار است و قابلیت شبیه سازی با افسانه قلعه سنگ و یا همان داستان تبدیل شدن سپاهیان ملک فریدون به سنگ در اثر افسون فولاد زره دیو را نیز دارا می باشد .

در شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی، رستم پس از گذشتن از خوان هفتم به جنگ اکوان دیو می رود، منطقه ای که این رخداد و نزاع در آن به وقوع پیوسته به گواه تاریخ و نوشته های باستانی و داستانهای کهن قطعاً جایی در مازندران بوده است که نه تنها منطقه ای جنگلی بوده و دارای صخره هایی سخت و پوشیده از درخت و بیشه هایی سبز بلکه در مجاورت دریا نیز واقع شده بوده است. از آنجا که در نبرد رستم و اکوان دیو به پرتاب شدن رستم به پایین کوه و افتادن در دریا اشاره شده و ماٌوا و مکان دیو، چاله ای بزرگ بوده بر روی بلندای یک کوه که از طریق حفره هایی به آبهای آنجا راه داشته است ، نیز موید این مطلب است .

نظرات کاربران

نظرات کاربران ( 0 نظر )

    نظری وجود ندارد

جهت ثبت نظر خود وارد سایت شوید