منطقه حفاظت شده ارژن

به این پست امتیاز دهید:
منطقه حفاظت شده ارژن

این بنا ، محل نگهداری کتاب اوستا و اسناد حکومتی یا محل گنجینه دربار و یا آتشکده معبد بوده ‌است ؛ اما طبق نظر غیاث ، این بنا با مقایسه با تمام بناهای گاه شماری ( تقویم ) آفتابی در سراسر جهان ؛ پیشرفته ترین ، دقیق ترین و بهترین بنای گاه شماری آفتابی جهان بوده است

منطقه حفاظت شده ارژن در استان فارس، بین N2930 عرض شمالی و E5147 طول شرقی، واقع شده و مساحت آن 59 هزار و 784 هکتار است.
پوشش گیاهی: نی، جگن، بوریا، کوشیا، ‌درختان بلوط، ‌بادام،‌ زالزالک، داغداغان
پستانداران: گربه وحشی، گرگ
پرندگان: اردک سرسبز، ‌خوتکا، نوک پهن، ‌آنقوت، ‌گیلار، ‌فیلوش، ‌چنگر، یلوه آبی، ‌حواصیل،‌ اگرتها، ‌اکراس، ‌اکراس سیاه، ‌طاووسک، ‌پلیکان خاکستری ،‌ اردک مرمری، اردک سرسفید، ‌عقاب شاهی، ‌اردک سرسفید،‌ فلامینگو، د‌رنا، کفچه نوک، کاکایی سرسیاه

این منطقه که بعنوان ذخیره گاه زیستکره از سوى یونسکو انتخاب شده در 60 کیلومترى غرب شیراز قرار گرفته و 52800 هکتار مساحت دارد. این منطقه شامل دشت وسیع ارژن و تالاب بین المللى پریشان است. گونه هاى غالب گیاهى منطقه را نى، جگن، بلوط و بادام تشکیل میدهد و گونه هاى مهم جانورى آن شامل پرندگان آبزى و کنار آبزى از جمله پلیکان پا خاکسترى، اردک سر سفید و عقاب شاهى است. تعدادى گوزن زرد ایرانى نیز به این منطقه آورده شده اند. این منطقه به دلیل آنکه زیستگاه مناسبى براى زمستان گذرانى و زادآورى بسیارى از پرندگان است داراى اهمیت بین المللى است. این منطقه را زیستگاه شیر ایرانى، که منقرض شده است، میدانند.

این منطقه در سال 1351 با وسعت 191 هزار هکتار به عنوان پارک بین المللی انتخاب گردید و در سال 1353 با کاهش وسعت به 65 هزار هکتار به عنوان منطقه¬ی حفاظت شده و از طرف سازمان ملل به عنوان ذخیره گاه زیست¬کره ی ارژن و پریشان معرفی گردید.

ویژگی ها و سیمای عمومی منطقه
در بلند ترین ارتفاعات ذخیره¬گاه زیست¬کره¬ی ارژن و پریشان ( قله ی چاه برفی با 2900 متر ارتفاع از سطح دریا ) درختان سرو کوهی به صورت پراکنده روییده اند. از کمی پایین تر از قله، جنگل بلوط شرع شده و بخش عمده¬ی منطقه را پوشانده است. کم ارتفاع¬ترین بخش منطقه دشت¬های اطراف تالاب پریشان است که تنها 800 متر از سطح دریا ارتفاع دارد که گونه¬ی غالب در آن در گذشته کنار بوده و امروزه جز در مناطقی محدود، اثری از آن به چشم نمی خورد¬. در حد فاصل تالاب ارژن و پریشان منطقه¬ای به وسعت حدودا” 6000 هکتار که غالبا” از جنگلهای انبوه بلوط پوشیده شده به عنوان محدوده¬ی امن منطقه¬ی حفاظت شده¬ی ارژن و پریشان انتخاب و از سال 1357 توجه ویژه¬ای به آن شد. به طوری که از هر گونه فعالیت کشاورزی و دامداری و فعالیت¬های انسانی در آن جلوگیری به عمل آمد. تا این که در سال 1372 حدودا” 100 هکتار از این منطقه¬ی زیبا محصور و تعداد 20 راس گوزن زرد ایرانی که ازگونه¬های آندمیک و در خطر انقراض ایران است؛ در آن نگهداری شد، که مراحل توسعه¬ی آن در سالهای اخیر اجراشده است. دشت ارژن بامساحت تقریبی 90 کیلومتر مربع وارتفاع 1990متر در 60 کیلومتری غرب شیراز بین طول جغرافیایی 54 و51 تا 2 و 52 شرقی وعرض جغرافیایی 23 و 29 تا 45 و 29 شمالی واقع است.

نظرات کاربران

نظرات کاربران ( 0 نظر )

    نظری وجود ندارد

جهت ثبت نظر خود وارد سایت شوید