مدرسه مقیمیه

به این پست امتیاز دهید:
مدرسه مقیمیه

مدرسه مقیمیه از مدارس دوره صفوی شیراز است که در محله بازار مرغ و در جهت قبله مسجد جامع عتیق و در ضلع غربی مسجد طاهریه در اواسط خیابان بین الحرمین قرار گرفته است.

مدرسه مقیمیه از مدارس دوره صفوی شیراز است که در محله بازار مرغ و در جهت قبله مسجد جامع عتیق و در ضلع غربی مسجد طاهریه در اواسط خیابان بین الحرمین قرار گرفته است. این مدرسه توسط حاجی محمد مقیم ساخته شده است، اما در اثر زلزله سال 1269ه.ق تخریب شد و مجدداً در سال 1402ه.ق تجدید بنا گردید. این مدرسه که هم چنان پا برجاست، دارای در چوبی قدیمی است. در چوبی توسط دالانی با سقف آجری به حیاط مدرسه مرتبط می شود. بر فراز دالان، در ضلع جنوبی اتاق ارسی قرار دارد که سقف جنوبی آن تا حدودی ویران شده است. در دو طرف دالان ورودی یک اتاق و سرویس بهداشتی قرار گرفته و در گوشه دیگر، راه پله طبقه دوم واقع شده است.

 

در ضلع شمالی مدرسه دو اتاق و یک مدرس با دو راهرو در ضلع غربی و شرقی هرکدام با سه اتاق واقع شده است. در چهار گوشه حیاط نیز اتاق هایی وجود دارد. در جلو اتاق ها ایوانی کوچک با سقف هلالی و جرزها و لچکی های آجرکاری شده قرار دارد. حوض چهار گوش کوچکی نیز در وسط حیاط قرار دارد. درِ مدرس فلزی است و درِ حجره ها (که در چهار سوی حیاط واقع شده است)، چوبی قدیمی است. از این بنا هم اکنون نیز به عنوان مدرسه علمیه استفاده می شود و زیر نظر آیت الله حسن پاکدل اداره می شود. این مدرسه در تاریخ 23/11/1380 با شماره 4728 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نظرات کاربران

نظرات کاربران ( 0 نظر )

    نظری وجود ندارد

جهت ثبت نظر خود وارد سایت شوید