حمام وکیل شیراز

به این پست امتیاز دهید:
حمام وکیل شیراز

یکی دیگر از بناهای دوره زندیه حمام وکیل شیراز می باشد که در کنار دیگر آثار این دوره مثل مسجد و بازار وکیل واقع شده است

یکی دیگر از بناهای دوره زندیه حمام وکیل شیراز می باشد که در کنار دیگر آثار این دوره مثل مسجد و بازار وکیل واقع شده است. این حمام به عنووام حمام عمومی شهر مورد استفاده بوده و بخشی را به عنوان شاه نشین (ویژه شاه) داشته، در دوره پهلوی قسمت هایی از آن را به حمام نمره تبدیل کردند و این تغییر وضعیت، سبب خارج شدن شکل معماری آن از حالت اصلی آن شده که اداره باستان شناسی در سال 1351 آن را مرمت کرد. پس از چند سال تبدیل به رستوران و سفره‌ خانه و موزه فرش‌ های دستباف (فروشگاه فرش‌های دستباف) شد و در نهایت، امروز حمام وکیل موزه ای با 30 مجسمه مومی در حالت های مختلف، می باشد.
این بنا در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
آدرس: خیابان لطفعلی خان زند – خیابان طالقانی – جنب مسجد وکیل
ساعات بازدید: در شش ماه اول سال از ساعت 7:30 صبح الی 20 و در شش ماه دوم از ساعت 8 صبح الی 19
حمام وکیل یکی از پیشرفته‌ترین نمونه‌های معماری ایران در دوره زندیه نامید؛ زیرا، زیبایی هنر بکار رفته توسط معماران و سازندگان آن است، که هر بیننده و گردشگری را مجبور می‌سازد، تا کمی سربه‌هوا راه برود. این حمام زیبا در کنار مسجد و بازار وکیل یادگاری ارزشمند از دوران زندیه هستند و از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شیراز به شمار می‌روند.

معماری حمام وکیل

این حمام تاریخی یکی از بزرگ‌ترین حمام‌های ساخته شده در زمان خود بود و با رعایت پیشرفته‌ترین اصول معماری زمان خود طراحی و ساخته شده است. برای مثال، به منظور گرم نگه داشتن فضای داخلی حمام وکیل، ورودی حمام به صورت دو مرحله‌ای ساخته شده است. به این صورت که شما باید در مرحله‌ی اول از یک درب کوچک وارد حمام شوید و سپس از آنجا با گذر از شیبی ملایم به ورودی اصلی می‌رسید.
همچنین، ورودی رختکن حمام هم زاویه‌دار ساخته شده است. این گونه طراحی ورودی حمام برای کنترل ورود و خروج هوای سرد به حمام ایجاد شده است.
سقف حمام به شکل یک هشت ضلعی منظم ساخته شده و دیوارهای و سقف آن با نقوش آهک‌بری پوشیده شده است که البته این نقش‌ها تا حدی تخریب شده و از بین رفته‌اند. یکی دیگر از فناوری‌های به کار برده شده در حمام وکیل ایجاد کانال‌هایی باریک زیر سنگ فرش کف حمام است که در آن زمان بخار آب و هوای گرم از آن عبور می کرده تا کف حمام زودتر گرم شود.
حمام وکیل با داشتن دو شاه‌نشین و دو حاکم‌نشین با تلاش کریم خان زند در شهر شیراز بنا شد و امروزه به عنوان موزه‌ی گرمابه‌ی وکیل شناخته می‌شود؛ اما متاسفانه پیش از این کاربری آن قهوه خانه سنتی بود. ولی در چند سال گذشته به کاربری واقعی خود بازگشته و بازدیدکنندگان می‌توانند با بازدید از این مجموعه علاوه بر تماشای معماری زیبای این حمام به وسیله‌ی مجسمه‌های مومی زیبایی که دور تا دور حمام قرار دارد، تا اندازه‌ای با تاریخ و فرهنگ کهن ایران آشنا شوند.

نظرات کاربران

نظرات کاربران ( 0 نظر )

    نظری وجود ندارد

جهت ثبت نظر خود وارد سایت شوید