عمارت دیوانخانه

به این پست امتیاز دهید:
عمارت دیوانخانه

عمارت دیوانخوانه شیراز یکی از بناهای ارزشمند دوره‌ی زندیه به‌شمار می‌‌رود که در نزدیکی ارگ کریم‌خانی واقع‌شده و در گذشته به عمارت دیوان‌خانه کریم‌خان زند مشهور بوده‌است.

عمارت دیوانخوانه شیراز یکی از بناهای ارزشمند دوره‌ی زندیه به‌شمار می‌‌رود که در نزدیکی ارگ کریم‌خانی واقع‌شده و در گذشته به عمارت دیوان‌خانه کریم‌خان زند مشهور بوده‌است. عمارت دیوان‌خانه از تالاری بزرگ تشکیل‌شده که این تالار بر دو ستون چوبی استوار شده‌است البته پیش‌ازاین به‌جای این دو ستون چوبی دو ستون سنگی قرار داشته که در زمان قاجاریه توسط آقا محمدخان قاجار به تهران منتقل شده‌اند.
این بنا در دوره‌ی کریم‌خان زند به‌عنوان مرکز حکومتی و رسیدگی بر امور اداری حکومت زندیه مورداستفاده بوده و از مهم‌ترین ویژگی‌های معماری این بنا می‌توان به وجود نقاشی‌های بسیار زیبا در تمام بدنه ساختمان، مقرنس‌کاری‌های روی چوب و سنگ، مقرنس‌کاری‌های گچی و حجاری‌های روی سنگ‌ها با نقوش حیوانات و گیاهان اشاره نمود.
بنا 2 طبقه ساخته شده‌است و در حیاط آن یک حوض سرتاسری و یک حوض افقی در جلو شاه‌نشین به چشم می‌خورد. سبک معماری عمارت دیوان‌خانه مانند سایر بناهای دوره‌ی زندیه درون‌گرا است به‌گونه‌ای که ظاهر ساختمان ساده و فضای اندرونی مزین به انواع نقوش و تزئینات هنری است.
کاربری بنای دیوان‌خانه در طول زمان فراز و نشیب متعددی به خود دیده‌است. در زمان کریم‌خان دیوان‌خانه محل جلوس وکیل‌الرعایا برای رسیدگی به کارهای دیوانی بوده‌است. در زمان قاجاریه در سال 1268 هجری قمری که بنای پانزده دستگاه چاپارخانه که به‌فرمان امیرکبیر و دستور فیروز میرزا توسط نصرت الدوله والی فارس شروع شده‌بود، به‌تدریج خاتمه یافت.
تاریخچه
هنگامی‌که کریم‌خان زند در سال 1180 هجری قمری شیراز را پایتخت خود قرار دارد، مایل بود همان‌طور که شاه‌عباس صفوی اصفهان را آراسته بود، شیراز را بیاراید. بدین‌جهت طرح بناهای مفصل و معظمی از ارگ، مسجد، بازار، سربازخانه، دیوان‌خانه، قورخانه، میدان مشق و اسب‌سواری و چوگان را ریخته و دستور ساخت این بناها را صادر کرد. سبک معماری این بناها سبک اصفهان است. یکی از این مجموعه‌ها، دیوان‌خانه کریم‌خانی است.
این بنا با دیگر بناهای مجموعه کریم‌خانی، در سال‌های پایتختی شهر شیراز از سال 1180 هجری قمری تا آخر عمر کریم‌خان یعنی سال 1193 هجری قمری ساخته شده‌است.
چرا برویم
دیدن بنایی زیبا از دوره‌ی زندیه

نظرات کاربران

نظرات کاربران ( 0 نظر )

    نظری وجود ندارد

جهت ثبت نظر خود وارد سایت شوید