باغ نارنجستان قوام

به این پست امتیاز دهید:
باغ نارنجستان قوام

پیش از این تعدادی از باغ های ایرانی را در گوشه و کنار کشورمان به شما معرفی کردیم و از زیبایی های آنها برای تان سخن گفتیم. امروز می خواهیم سری به شیراز بزنیم و در این شهرِ تاریخ و فرهنگ و ادب، به سراغ باغی تماشایی برویم که گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند و فضای دل انگیزی را برای شان فراهم می کند

پیش از این تعدادی از باغ های ایرانی را در گوشه و کنار کشورمان به شما معرفی کردیم و از زیبایی های آنها برای تان سخن گفتیم. امروز می خواهیم سری به شیراز بزنیم و در این شهرِ تاریخ و فرهنگ و ادب، به سراغ باغی تماشایی برویم که گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند و فضای دل انگیزی را برای شان فراهم می کند. به نارنجستان قوام می رویم که یادگاری از دوران قاجار است و با زیبایی هایش دل هر بیننده ای را می رباید.
چرا باغ نارنجستان قوام؟
یکی از زیباترین و مشهورترین باغ های ایرانی است.
موزه ای در این باغ است که اشیای اهدایی پروفسور پوپ، ایران شناس آمریکایی، را می توانید در آن ببینید.
هفت هنر ایرانی در آن به کار رفته است و همین موضوع ارزش این باغ را دو چندان می کند.
آشنایی با باغ نارنجستان قوام | جلوه گاه هفت هنر ایرانی
در خیابان لطفعلی خان زند شیراز گزینه های زیادی برای گشت و گذار و خلق لحظات متفاوت وجود دارد و نارنجستان قوام یکی از آنهاست؛ باغی که می توانید با قدم زدن در آن به سده های پیش بروید و از فضای روح افزای آن لذت ببرید. این باغ که یادگاری از دوران قاجار است در بین عامه مردم با عنوان باغ قوام شناخته می شود و به واسطه نام بنای درون آن به نارنجستان قوام نیز معروف شده است. باغ قوام در محدوده ای واقع شده که نقطه انتهایی و شرقی بخش قدیمی شهر محسوب می شود. در گذشته دروازه دولت، دروازه منذر و محله درب شیخ از مکان های مهم شیراز نیز در این محل قرار داشتند و همین مساله بر اهمیت این اثر می افزاید.
در نارنجستان قوام رد پای هفت هنر ایرانی دیده می شود و گچ بری، نقاشی سنتی، آینه کاری، آجرکاری، حجاری، معرق کاری و منبت کاری در جای جای آن به زیبایی هر چه تمام تر جلوه گر شده اند. این اثر در اردیبهشت ماه 1353 با شماره 1073 در فهرست آثار ملی ایران جای گرفت و میراثی مهم از تاریخ این سرزمین به شمار آمد.
خاندان قوام چه کسانی بودند؟
خاندان قوام از خانواده های با نفوذ و مقتدر دوران قاجاریه به شمار می رفتند که برای چندین سده حکومت فارس و نواحی اطراف آن را در دست داشتند. این خانواده از فرزندان حاج ابراهیم خان کلانتر شیرازی بودند و در محله “بالا کفت” شیراز زندگی می کردند. بسیاری از اماکن دیدنی شیراز، توسط این خاندان ساخته و یا بازسازی شده اند که از جمله آنها می توان این موارد را نام برد: حسینیه قوام، باغ عفیف آباد، باغ دلگشا، باغ کلانتر، باغ بیگلر بیگی، خانه زینت الملک و نارنجستان قوام.

نظرات کاربران

نظرات کاربران ( 0 نظر )

    نظری وجود ندارد

جهت ثبت نظر خود وارد سایت شوید