باغ ایلخانی شیراز

به این پست امتیاز دهید:
باغ ایلخانی شیراز

باغ ایلخانی شیراز از بناهای محمد قلی خان، ایلخان قشقایی است که در محلة سه باغ (نزدیک بقعه بی بی دختران) شهر شیراز واقع شده است. این باغ یکی از فضاهای سرسبز دورة قاجاریه است که عمارتی قدیمی و دیدنی دارد

باغ ایلخانی شیراز از بناهای محمد قلی خان، ایلخان قشقایی است که در محلة سه باغ (نزدیک بقعه بی بی دختران) شهر شیراز واقع شده است. این باغ یکی از فضاهای سرسبز دورة قاجاریه است که عمارتی قدیمی و دیدنی دارد. در حال حاضر، قسمت غربی باغ که عمارت اصلی در آن واقع شده، به صورت قدیمی باقی مانده و 3500 مترمربع مساحت دارد.
در قسمت شرقی آن نیز باغچه ای به مساحت 3000 مترمربع وجود دارد که عمارت کلاه فرنگی در محوطه آن واقع شده است؛ این ساختمان دارای ایوانی دو ستونی در وسط است. در پشت آن، یک سالن نسبتاً بزرگ، پنج دری قرار گرفته که یک اتاق در بالا دارد. در دو طرف ایوان دو راهرو وجود دارد که در بالای آنها دو گوشواره جلب نظر می‌کند. همچنین سه اتاق در ضلع شمالی ایوان و چهار اتاق در ضلع جنوبی آن قرار گرفته اند. این ساختمان، یک زیرزمین دارد و تعداد اتاق‌های آن 14 واحد است.
ایوان وسط به شیوه اغلب آثار دورة زندیه و قاجاریه دارای دو ستون سنگی و سقف مسطح است. ستون‌های این ایوان از سنگ یکپارچه است و به نحوی زیبا به صورت مارپیچ ساخته شده است. مسیر ستونها به طور مقرنس حجاری شده اند. یکی از اتاقهای ضلع جنوبی این باغ، اتاق آئینه کاری نامیده می‌شود و ترکیبی از نقاشی و منبت کاری روی در و پنجره ها و گچبریهای بسیار زیبا است.
باغ ایلخانی یادگار دوران قاجاریه با درختانی کهنسال
در خیابان قاآنی شمالی از شمال به باغ ایلخانی راه دارد. باغ ایلخانی از بناهای محمدقلی‌خان ایلخانی خان ایلخانی قشقایی است و در نزدیکی بقعه بی‌بی دختران واقع شده‌است. این باغ یکی از باغ‌های دوران قاجار و دارای درختان تنومند کهنسال و عمارت قدیمی عالی است.
باغ ایلخانی که هم از نظر دسترسی به خیابان و هم به لحاظ معماری و تاریخی بهترین گزینه محسوب می‌شود برای محور توسعه گردشگری در شیراز (محله سنگ سیاه) انتخاب شد. مرمت و بهسازی محور گذر سنگ سیاه به عنوان یکی از محورهای مهم بافت تاریخی شیراز از سال 79 شروع شد و با توجه به وجود بناهای تاریخی ارزشمند در این محور همچنان ادامه دارد. محله سنگ سیاه شیراز، حدفاصل خیابان‌های شهید دستغیب و دروازه کازرون قرار داشته و بناهایی همچون مجموعه ایلخانی، بقعه بی‌بی دختران، مجموعه مشیر، بقعه سیدتاج الدین غریب، کلیسای ارامنه، آرامگاه سیبویه و بسیاری از منازل و ساختمان‌های تاریخی در این محدوده قرار دارد.

نظرات کاربران

نظرات کاربران ( 0 نظر )

    نظری وجود ندارد

جهت ثبت نظر خود وارد سایت شوید