واژه اکازیون

به این پست امتیاز دهید:

واژه اکازیون

معانی اکازیون

اکازیون = دارای شرایط ویژه؛ استثنائی، خاص.

تلفظ به زبان انگلیسی "اوکیشن" و به زبان فرانسه "اکازیون" است.
معنی: موقع، مورد، وهله، فرصت مناسب، موقعیّت، تصادف باعث شدن، انگیختن؛
حقوق: موقع، فرصت، اقتضاء، لزوم، موجب، سبب موقعیّت باعث شدن، موجب شدن، فراهم کردن.

 

درواقع به چه املاکی می‌توان واژه اکازیون را نسبت داد؟

اکازیون کلمه‌ای است که این روزها از زبان بسیاری از فروشنده‌های ویلا یا آپارتمان و ... در وصف ملکشان خواهید شنید! این اصطلاح در صنعت ملک و ساختمان بسیار متداول و مرسوم بوده و می‌توان از آن تعابیری مختلف داشت. برخلاف تصور عموم، اکازیون به ملکی گفته می‌شود که قیمت پایینی داشته باشد! اما در مطلب امروز می‌خواهیم برای شما توضیح دهیم که اصطلاح اکازیون برای چه نوع از املاکی بکار برده می‌شود.


قیمت ملک

اگر ملکی که قصد معامله آن رادارید، ازنظر قیمتی چیزی در حدود 16 تا 29 درصد از قیمت روز پایین باشد می‌توان آن ملک را اکازیون در نظر گرفت.


میزان قدرالسهم ملک

زمانی که واحد مورد معامله دارای قدر السهم زیادی از زمین باشد آن ملک اکازیون تلقی خواهد شد. مثلاً یک آپارتمان صد متری که در زمین 600 متری قرار دارد و دارای 4 واحد است از قدرالسهم زمین بالایی برخوردار خواهد بود.
کیفیت و میزان مشاعات در نظر گرفته‌شده برای ساختمان

ساختمانی که از مشاعات بی‌نظیر و باکیفیت برخوردار باشد در اصطلاح اکازیون شمرده می‌شود. این نوع از امکانات مانند لابی بزرگ و شیک، زمین تنیس، بسکتبال، استخر و سونا و سالن بدن‌سازی، پارکینگ‌های اضافی، انباری‌های بزرگ، حیاط مشجر و پاسیوی بزرگ است.


کیفیت سازه

نوع و کیفیت سازه بنا نیز از مشخصات اکازیون بودن یک بنا شمرده می‌شود، اینکه ساختمان دید و منظره منحصربه‌فرد، نقشه اجرایی مدرن، طراحی توسط آرشیتکت معروف، تقسیم‌بندی صحیح فضاها و استفاده از مصالح مناسب و مرغوب داشته باشد اکازیون است.
محل قرارگیری ملک منطقه‌ای با تراکم جمعیتی پایین و امکانات بیش از سرانه منجر به اکازیون بودن ملک خواهند شد.


تسهیلات مناسب و شرایط پرداخت

یکی دیگر از شرایط اکازیونی برای ملک انعطاف فروشنده در دریافت بهای ملک به‌صورت اقساطی و یا معاوضه با اتومبیل و سایر املاک و دارا بودن وام‌های با بهره‌های پایین است.


وجود همسایگان خاص در ملک

وجود همسایگانی که با وضعیت مالی، اعتقادی و طبقه یکسان اجتماعی با شما باشند و ساختمان دارای مدیریت یکپارچه و منظم باشد، ریسک مشکلات آپارتمانی را کاهش می‌دهد؛ بنابراین ساختمانی که دارای شرایط گفته‌شده باشد در اصطلاح اکازیون است.


ساختمان‌های خاص

ساختمان‌های خاص عموماً معرف حضور همه افراد هستند! ساختمان‌هایی همچون بام نیاوران 1و2و3، ساختمان‌های آ اس پ،برج تهران،شاهگلی و … از نمونه های ساختمان‌های خاص هستند که تمامی شاخصه‌های اکازیون بودن در آن‌ها تمام و کمال وجود دارد.

 

 

 

نظرات کاربران

نظرات کاربران ( 0 نظر )

    نظری وجود ندارد

جهت ثبت نظر خود وارد سایت شوید